مقالات و آموزش‌ها

درباره تجهیزات گیمبال چه می‌دانید؟

این روزها لرزشگیرهای موبایلی یا همان گیمبال‌ها را در هر جایی می‌توان دید. از تولید ویدیوهای ورزشی و اکشن گرفته تا ویدیوهای خلاقانه تبلیغاتی و شخصی. این ابزارهای هوشمند که از قوانین ساده فیزیکی برای حرکات خود استفاده می‌کنند، خیلی زود توانستند جای خودشان را در دل مخاطبان باز کنند. از طرف دیگر با وجود امکاناتی که در اختیار افراد قرار دادند، باید آنها را انقلابی بزرگ در صنعت تصویربرداری به شمار آوریم. در واقع گیمبال‌ها با هزینه اندک می‌توانند هر فرد خلاقی را تبدیل به یک ویدیوساز حرفه‌‌ای کنند؛ چیزی که تا به امروز تنها برای افراد حرفه‌‌ای با دوربین‌های بزرگ و سینمایی امکان پذیر بود؛ نه دانشجویان هنر با یک موبایل معمولی!

 

اما ماجرای گیمبال‌ها به همین جا ختم‌‌ نمی‌شود! ریموت گیمبال، استفاده حرفه‌‌ای از این تجهیزات کارآمد را حتی یک قدم به جلوتر برده است. در این بخش می‌خواهیم با ریموت کنترل گیمبال و نحوه عملکرد آن آشنا شویم. پس همراه ما به دنیای جذاب تصاویر ویدیویی قدم بگذارید.

 

گیمبال‌ها همچنان در دنیای عکاسی و فیلم‌برداری می‌تازند!

وقتی فیلو، مخترع یونانی، اولین سیستم‌های لرزشگیر یا گیمبال را در 280 سال قبل از میلاد مسیح طراحی کرد، تصور‌‌ نمی‌کرد روزی از آن برای تهیه تصاویر ویدیویی استفاده شود! اصلاً چرا آنقدر دور برویم؟! گیمبال‌ها سال‌های سال بود که در هلی کوپترها و جرثقیل‌ها استفاده می‌شدند تا تعادل این وسایل را نگه دارند؛ اما تا سال 2013 کسی به ذهنش نرسید می‌توان از این سیستم در کنار دوربین‌های عکاسی هم استفاده کرد. هر چند نمونه‌های غول پیکر لرزشگیرها در استودیوهای سینمایی دیده می‌شدند؛ اما به ذهن کسی خطور‌‌ نمی‌کرد که می‌توان از این قانون و سیستم ساده که سال‌های سال است در زندگی ما وجود داشته، برای تهیه خلاقانه‌ترین تصاویر استفاده کنیم. در سال 2013 بود که گیمبال‌ها، با مفهومی که امروزه آنها را می‌شناسیم، کم کم ظاهر شدند. هر چند در ابتدا ابعاد بزرگ‌تری داشتند و به مرور طراحی آنها بهتر و کارآمدتر شد. تا جایی که با یک دست به راحتی می‌توانید انواع ‌‌فیلم‌برداری‌ها را تجربه کنید.

اما تکامل گیمبال‌ها هنوز متوقف نشده است. بعد از گذشت 8 سال، هنوز این سیستم‌ها در حال تکامل برای کارایی بهتر و سریع‌تر هستند. در آخرین مرحله از تکامل این تجهیزات به ریموت گیمبال می‌رسیم. یک وسیله بسیار کوچک و سبک که به شما امکان می‌دهد از راهی دور تمام حرکت‌های دوربین عکاسی یا موبایل خود را تنظیم کنید. چگونه؟! در ادامه متوجه می‌شویم.

 

تکامل تکنولوژی گیمبال‌ها با تولید ریموت گیمبال

ریموت کنترل ژیون کرین ۲ Zhiyun Crane 2 یکی از آخرین مدل‌های ریموت گیمبال است. این ریموت گیمبال حرفه‌ای با ظهورش در بازار، سر و صدای زیادی به پا کرد. با وجود این ریموت کوچک که یک جوی استیک بند انگشتی روی خود دارد، می‌توانید ساده‌تر از همیشه مشغول ‌‌فیلم‌برداری شوید.

اما چه شد که ریموت کنترل‌ها از راه رسیدند؟! همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم طراحی گیمبال‌ها به گونه‌‌ای است که هر فردی می‌تواند با انواع دوربین‌های عکاسی یا گوشی تلفن همراه خود، مشغول ‌‌فیلم‌برداری‌های متنوع و جدید شود. برای افرادی که با گوشی موبایل خود ‌‌فیلم‌برداری می‌کنند، شاید استفاده از ریموت گیمبال فقط در شرایط خاص اهمیت داشته باشد. با این حال ‌‌فیلم‌برداری با دوربین‌های عکاسی و لنزهای حرفه‌‌ای در کنار گیمبال کمی سخت‌تر می‌شود. چرا که شما باید وزن دوربین عکاسی را به همراه وزن گیمبال برای مدت زیادی تحمل کنید.

از طرف دیگر در بسیاری از سبک‌های عکاسی و ‌‌فیلم‌برداری نیاز است که دوربین روی یک پایه و یک موقعیت مشخص قرار بگیرد و زاویه آن با توجه به سوژه تغییر کند. این شد که ریموت کنترل‌های گیمبال از راه رسیدند تا فرآیند استفاده از گیمبال‌ها را حتی ساده‌تر از گذشته کنند. به نظر شما این ریموت‌ها چه کمکی به روند ‌‌فیلم‌برداری می‌کنند؟! در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

 

ریموت گیمبال چیست و چگونه کار می‌کند؟!

به طور کلی ریموت کنترل گیمبال یک دستگاه کوچک است که می‌تواند با گیمبال شما یکپارچه شده و فعالیت آن را از راه دور به دست شما دهد. ریموت‌های گیمبال طراحی‌های مختلفی دارند؛ برخی از آنها ممکن است امکانات کمتری داشته باشند و مثلاً فقط در محورهای خاصی امکان حرکت دوربین را فراهم کنند؛ در حالی که انواع جدیدتر ریموت گیمبال امکان حرکت در هر زاویه‌‌ای را فراهم می‌کند.

اما چطور می‌توان حرکت مورد نظر را به گیمبال و دوربین عکاسی انتقال داد؟! برای این کار ریموت‌ها امکانات مختلفی دارند و چگونگی عملکرد آنها هم فرق می‌کند.

ساده‌ترین ریموت‌ها با استفاده از امواج بلوتوث یا حتی کابل با گیمبال شما هماهنگ می‌شوند. در این دسته از ریموت کنترل‌ها با استفاده از دکمه‌هایی که تعبیه شده، می‌توانید زاویه دوربین را در محورهایی که گیمبال پشتیبانی می‌کند، تغییر دهید.

اما دسته حرفه‌‌ای‌تری از ریموت گیمبال هم وجود دارد که دقیقاً مشابه گیمبال‌ها به ژیروسکوپ مجهز شده‌اند. کنترل گیمبال با این ریموت‌ها خیلی ساده‌تر بوده و با حرکت بدن یا تغییر موقعیت ریموت در محورهای مختلف، می‌توانید زاویه دوربین را تغییر دهید.

ژیروسکوپ ریموت گیمبال چه می‌کند؟!

ژیروسکوپ یکی از ابزارهایی است که اساس ساخت گیمبال‌ها را تشکیل می‌دهد. برای این که متوجه شوید ژیروسکوپ چیست؟ یک مثال ساده می‌زنیم. آیا زمانی که گوشی تلفن همراه‌تان را از نزدیکی گوش‌تان دور می‌کنید، صفحه آن روشن می‌شود؟! این یکی از عملکردهای ساده ژیروسکوپ است. این روزها از این ابزار در بسیاری از گجت‌های الکترونیک استفاده می‌کنند که دم دستی‌ترین آن موبایل‌ها هستند. ژیروسکوپ موقعیت گجت را بر اساس 3 محور در نظر می‌گیرد و همین موضوع باعث می‌شود متوجه حرکت موبایل و قرارگیری آن در موقعیت‌های مختلف شود.

زمانی که در ریموت گیمبال هم از این ابزار استفاده می‌کنند، این که ریموت را در چه جهتی قرار دهید یا بدنتان را چگونه تغییر دهید، قابل شناسایی است. در نتیجه همین حرکت به گیمبال هم منتقل می‌شود تا زاویه دوربین تنظیم شود.

چه امکاناتی در ریموت کنترل گیمبال طراحی شده است؟!

ریموت‌های گیمبال برای مدل‌های خاص گیمبال طراحی می‌شوند و با توجه به این که سازنده چه امکاناتی در گیمبال قرار داده، ریموت کنترل را هم متناسب با آن طراحی می‌کند. برای اینکه متوجه شوید ریموت‌ها از چه مدل گیمبال‌هایی پشتیبانی می‌کنند، باید حتماً اطلاعات آنها را بررسی کنید.

ساده‌ترین امکانات این وسایل، اتصال بلوتوثی و حرکت در دو محور است که حتی گیمبال‌های ارزان قیمت دارند. اما مدل‌های پیشرفته‌تر به صفحه LED مجهز می‌شوند تا تنظیمات بیشتری را در اختیار شما قرار دهند. به عنوان مثال: در ریموت کنترل ژیون کرین ۲ امکان کنترل فالو فوکوس هم در نظر گرفته شده و دوربین را در سه محور و زوایای منحصر به فرد قرار می‌دهد. چرا که یک جوی استیک روی آن طراحی شده و همان طور که می‌توانید ماشین‌های اسباب بازی برقی را با جوی استیک در هر مسیری قرار دهید، دوربین عکاسی‌تان را هم می‌توانید در زاویه دلخواه تنظیم کنید.

ریموت کنترل‌ها با باتری کار می‌کنند و قابل شارژ هستند. بسته به نوع باتری و ظرفیت آن ممکن است بین 1 تا چند ساعت برای شارژ ریموت زمان نیاز داشته باشید. در ریموت‌های حرفه‌‌ای‌تر امکاناتی فراهم شده تا کاربر به دلخواه خود بتواند دقت و سرعت عملکرد ریموت را نیز تنظیم کند.

تا اینجا با همه چیز درباره ساختار و عملکرد ریموت کنترل گیمبال آشنا شدید. حالا اگر جزو دسته‌ای از تصویربرداران هستید که به ریموت کنترل گیمبال اعتقاد ندارید این قسمت را بخوانید.

 

مزایا و معایب استفاده از ریموت گیمبال

ریموت کنترل گیمبال می‌تواند فرصت‌های جدیدی در تصویربرداری در اختیارتان قرار دهد. برای ‌‌فیلم‌برداری با گیمبال‌ها دیگر نیازی نیست آنها را برای مدت زمان طولانی روی دست نگه دارید و در پایان روز کلافه شوید. با استفاده از یک ریموت به راحتی می‌توان موقیعت دوربین را ثابت کرد و با تغییر زاویه دوربین، مشغول ‌‌فیلم‌برداری شد. اما استفاده از این وسیله معایب خاص خودش را هم دارد.

اول این که اگر سبک ‌‌فیلم‌برداری شما اکشن و ورزشی است، قرار دادن دوربین در یک موقعیت ثابت خیلی به کارتان‌‌ نمی‌آید. حتی برای ‌‌فیلم‌برداری از طبیعت یا مراسم‌ها، ثابت قرار دادن دوربین به معنای از دست دادن برخی از فرصت‌های عکاسی است.

از طرف دیگر نباید فراموش کنید که نحوه اتصال ریموت گیمبال از طریق امواج بلوتوثی است. در نتیجه مقداری تاخیر بعد از زدن دکمه‌ها مشاهده می‌شود. مگر این که اتصال با کابل را امتحان کنید که در این صورت دیگر مفهوم «ریموت» یا کنترل از راه دور معنایی ندارد.

موضوع دیگری که برای استفاده از ریموت‌ها چالش برانگیز است، باتری آنهاست که نیاز به شارژ شدن دارد. بنابراین اگر یک روز طولانی عکاسی را در پیش داشته باشید باید به استراحتی چند ساعته برای شارژ باتری این وسایل هم فکر کنید.

انتخاب شما چیست؟! ریموت گیمبال یا استفاده دستی از گیمبال‌ها؟

ریموت گیمبال وسیله‌‌ای است که با هدف تسهیل روند ‌‌فیلم‌برداری و کنترل از راه دور طراحی شده است. هر چند در حال حاضر انواع ریموت گیمبال موجود در بازار محدود هستند و فقط با مدل گیمبال مخصوصی یکپارچه می‌شوند. این موضوع می‌تواند دست شما را برای انتخاب ببندد. اما اگر از گیمبال‌هایی که برای آنها ریموت طراحی شده استفاده می‌کنید، خرید ریموت کنترل گیمبال می‌تواند کار شما را در سبک‌های عکاسی که نیاز است موقعیت دوربین ثابت باشد، راحت‌تر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *