مقالات و آموزش‌ها

چیدمان در عکاسی تبلیغاتی

چیدمان در عکاسی تبلیغاتی : میدانید امروزه با ساخته شدن دوربین‌های عکاسی پیشرفته صنعت عکاسی با تغییر و تحولات بسیار عظیمی رو به رو شده است به طوری که پیشرفت کسب و کارهای مختلف وابستگی شدیدی به عکاسی دارند، می‌توان گفت هر کس بتواند بهتر عکس بگیرد در زمینه‌های مختلف به موفقیت دست پیدا خواهد کرد زیرا میدانید که در دنیای مجازی برای دیده شدن هر محصول و یا خدمات می‌بایست عکس مناسبی به مخاطب ارائه دهید به همین خاطر یکی از موارد مهم و تاثیر گذار چیدمان در عکاسی می‌باشد که عکاسان باید به آن توجه کافی و لازم را داشته باشند به همین منظور در این مقاله قصد داریم شما را با این مفهوم و مزایای آن آشنا کنیم تا بتوانید با میزان مهارت و آگاهی بیشتری به عکاسی از سوژه‌های مورد نظر خود اقدام کنید.

مفهوم و اهمیت چیدمان در عکاسی تبلیغاتی

چیدمان در عکاسی مفهومی آشکار دارد که باید آن را به طور ساده و تخصصی بیان کرد زیرا همانطور که از نام آن پیداست باید تمامی عناصر موجود در کادر عکاسی را به روشی تخصصی و زیبا بچینیم که این نوع چینش باید با علم به تاثیر نوع چیدمان می‌باشد زیرا در موارد مختلف ممکن است به دلیل عوامل مختلف نوع چینش به طور کل متفاوت باشد به همین خاطر است که می‌گوییم این کار می‌بایست با علم و آگاهی انجام شود، این مدل از عکاسی تقریبا در سال 1840 ثبت شده و از آن تاریخ به بعد مورد توجه عکاسان قرار گرفته زیرا در این سبک که با نام دیگر عکاسی کارگردانی نیز شناخته می‌شود، عکاس مانند یک کارگردان به دنبال چینش صحنه عکاسی خود خواهد بود تا به کمک این عمل بیننده را محو تماشای عکس گرفته شده نماید لازم به ذکر است این مدل عکاسی نیازمند صرف زمان بیشتری نیز است همچنین عکاس باید نوآوری و خلاقیت هم داشته باشد.

 

 

برای مثال شما عکسی را تصور کنید که برای امر تبلیغاتی گرفته شده است، در این عکس اگر چیدمان صحنه بسیار شلوغ و رنگی باشد ممکن است حواس بیننده را به طور کل از سوژه مورد نظر کم کند اما اگر نوع چینش عکس تبلیغاتی را به گونه ای انتخاب کنیم که سوژه عکاسی خود را بیشتر از سایر موارد موجود در عکس نشان دهند آنگاه می‌توان نتیجه دلخواه را از عکس گرفته شده به دست آورد.

گفتنی است که اهمیت چیدمان در عکاسی امروزه به قدری زیاد است که می‌تواند به راحتی باعث گسترش و رونق یک حرفه شود و یا کاملا برعکس اگر در عکاسی به این مورد توجه کافی نشود احتمال مواجه شدن با شکست بسیار زیاد خواهد شد بنابراین اگر تا کنون به این موضوع توجه نکرده اید بهتر است هر چه سریع تر به فرا گرفتن هنر چیدمان در امر عکاسی اقدام کنید تا بتوانید به کمک آن این مهارت در هر زمینه ای بهترین و زیبا ترین عکس را بگیرید.

تاثیر چیدمان های مختلف در عکاسی تبلیغاتی

اگر قصد دارید یک عکس زیبا و خیره کننده بگیرید باید حتما به نوع چیدمان در عکاسی متناسب با هدف و سوژه مورد نظر خود دقت داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو صحنه را برای عکاسی آماده کنید زیرا بر خلاف عقیده برخی که فکر می‌کنند موارد جزیی در عکس تاثیری بر زیبایی آن ندارد باید بگوییم که شاید برخی از مواردی که به نظر خیلی کم اهمیت به نظر برسند، بتوانند تاثیرات خیلی مثبت و یا منفی بر عکس شما بگذارند زیرا امروزه افراد با دقت بیشتری به عکس‌های شما نگاه خواهند کرد و به دنبال یک سوژه برای انتقاد کردن از عکاسی شما هستند به همین خاطر بهتر است برای دوری از انتقادهای زیاد قبل از عکاسی به چیدمان توجه کنید.

 

 

در این جا می‌خواهیم چند مورد از چیدمان در عکاسی که می‌تواند بر روی کیفیت عکس شما تاثیر داشته باشد را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

 

چیدمان رنگی

 • چیدمان رنگی: این نوع چیدمان در عکاسی بیشتر برای اهداف انگیزشی و همچنین رقابتی به کار برده می‌شود زیرا همانطور که روانشناسان می‌گویند دیدن ترکیب رنگ‌های مختلف و شاد در عکس می‌تواند در ما حس شادی و نشاط را به وجود آورد به همین خاطر اگر هدف از عکاسی ایجاد انگیزه در افراد و یا عکس از مواد خوراکی باشد، توصیه می‌شود از چیدمان رنگی استفاده شود تا روحیه بیننده با دیدن این عکس‌ها بالا رود البته توجه داشته باشید که این نمونه از عکس‌ها بیشتر برای مجلات و یا سایت‌های انگیزشی به کار می‌رود که طبق آمار به دست آمده نتایج مثتبی نیز به همراه داشته است.

 

چیدمان شلوغ

 • چیدمان شلوغ: این نوع چیدمان بیشتر جهت تیزر فیلم‌ها کاربرد دارد چون جالب است بدانید که اگر عکس تبلیغاتی یک فیلم تازه ساخته شده با چیدمانی شلوغ گرفته شود در برخی مواقع می‌تواند مخاطبان بیشتری را جذب کند به همین دلیل کارگردان‌ها باید با توجه به ژانر فیلم مورد نظر خود یک مدل از چیدمان در عکاسی را به دلخواه انتخاب کنند.

 

چیدمان تک رنگ یا دو رنگ

 • چیدمان تک رنگ یا دو رنگ: چیدمان تک رنگ در عکس‌هایی به کار برده می‌شود که یک هدف و یا آرمان خاصی را دنبال می‌کند برای مثال انجمن‌ها، سازمان‌ها و… که برای هدف مشخصی تشکیل شده اند جهت آن که بتوانند هدف و خواسته خود را به خوبی به بیننده برسانند از چیدمان‌های تک رنگ و یا در برخی مواقع دو رنگ استفاده می‌کنند، این چیدمان به معنای آن است که عوامل موجود در عکس رنگ‌های مشابهی دارند برای مثال همه عوامل موجود سیاه و یا سفید هستند البته این نوع چیدمان می‌تواند بیننده را بیشتر به فکر فرو ببرد تا هدف آن عکس را بهتر درک کند.

چیدمان وارونه

 • چیدمان وارونه: این نوع چیدمان در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است زیرا برای این نوع چیدمان در عکاسی یک فضای مخصوص را طراحی می‌کنند که تمامی وسایل درون آن صحنه به صورت وارونه چیده شده است، این نوع فضا به عکاس کمک می‌کند که عکسی متفاوت و برخلاف عادت‌های روزمره مردم ثبت کند زیرا وقتی فردی در آن فضا قرار می‌گیرد گویی آن فرد تنها عنصر نا هماهنگ در صحنه است، این نوع چیدمان به علت نوآوری و جذابیت خود توانسته طرفداران بسیار زیادی داشته باشد.

انواع چیدمان در عکاسی

چیدمان در عکاسی بر اساس هدف و نوع سوژه به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود که برای گرفتن یک عکس حرفه ای پیشنهاد ما این است که قبل از اقدام به عکاسی از انواع مختلف آن اطلاع پیدا کنید زیرا این دسته بندی به شما کمک می‌کند تا به صورت حرفه ای تر چیدمان مناسب عکاسی خود را انتخاب کنید.

چیدمان تبلیغاتی

 • تبلیغاتی: امروزه موفقیت در امر تبلیغات به میزان زیادی به نوع چیدمان در عکاسی بستگی دارد به همین خاطر عکاس باید در مرحله اول به نوع محصول تبلیغاتی مورد نظر توجه داشته باشد زیرا بر اساس نوع محصول نیز می‌تواند چیدمان متفاوت باشد برای مثال اگر عکس تبلیغاتی مربوط به رب گوجه باشد بهتر است در چیدمان از چند گوجه تازه و قرمز استفاده کرد و اگر تبلیغات در حوزه مواد غذایی باشد باید آن را به زیبا ترین نوع ممکن دیزاین نمود تا به بهترین نحو حس خوشمزگی به بیننده منتقل شود.

 

چیدمان هنری

 • هنری: چیدمان در عکاسی هرگاه به هنر مربوط باشد، کار عکاس بسیار راحت تر خواهد بود زیرا در این صورت می‌تواند ایده و خلاقیت خود را به کار بگیرد و از کوچک ترین وسیله موجود برای چیدمان یک عکس هنری استفاده کند چون چیزی که در این نوع عکس‌ها مهم است ایده و خلاقیت عکاس در نوع چیدمان می‌باشد به همین خاطر با چیدمان مناسب می‌تواند احساسات و سخن خود را به بیننده منتقل کند بنابراین در این گونه چیدمان می‌بایست وقت و زمان بیشتری صرف کرد تا یک عکس بسیار زیبا خلق شود.

چیدمان دکوراسیون خانه

 • دکوراسیون خانه: یک مدل از عکاسی که طرفداران خاص خود را دارد چیدمان در عکاسی برای دکوراسیون خانه می‌باشد، این نوع چیدمان بیشتر مورد توجه طراحان داخلی قرار گرفته اس به دلیل آن که اگر نتوانند از کار خود عکس حرفه ای با چیدمان مناسب بگیرند در این زمینه به موفقیت‌های زیادی دست پیدا نخواند کرد و با شکست مواجه خواهد شد.

نکات مهم جهت چیدمان در عکاسی تبلیغاتی

برای آن که بهترین چیدمان در عکاسی را داشته باشید بهتر است به برخی نکات بسیار کاربردی در این زمینه توجه کنید زیرا رعایت این نکات باعث می‌شوند تا عکس شما حرفه ای و با کیفیت تر به نظر برسد و مورد توجه افراد زیادی قرار بگیرد.

نکات مهم در چیدمان عکاسی به شرح زیر می‌باشد:

 

 

ساخت استودیو در خانه

 1. ساخت استودیو در خانه: اگر شما عکاسی را به عنوان حرفه خود انتخاب کرده اید حتما به یک استودیوی خانگی نیاز پیدا خواهید نمود البته نگران نباشید زیرا می‌توانید به سادگی این استودیوی خانگی را بسازید تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب یک مکان نورگیر در خانه است بعد از انتخاب این مکان برای آن که از نور خورشید بیشترین استفاده را ببرید از یک تکه پارچه سفید استفاده کنید تا بازتاب نور را داشته باشید زیرا با این کار به راحتی جلوه بیشتری به سوژه خود خواهید داد.

 

استفاده از نگهدارنده دوربین

 1. استفاده از نگدارنده دوربین: برای یک چیدمان مناسب اول زاویه مناسب را نسبت به سوژه مورد نظر خود انتخاب کنید و دوربین را به کمک نگهدارنده تنظیم نمایید زیرا اگر دوربین را با دست نگهدارید لرزش‌های دست ممکن است بر کیفیت عکس گرفته شده تاثیر منفی داشته باشد همچنین ممکن است چیدمان در عکاسی نیز به طور کل خراب شود به همین علت توصیه می‌شود حتما از یک نگهدارنده استفاده کنید.

 

 

 

داشتن خلاقیت برای چیدمان در عکاسی

 1. خلاقیت: مهم ترین نکته چیدمان در عکاسی نوع و میزان خلاقیت است به طوری که هر چه خلاقیت شما بیشتر باشد چیدمان‌های جذاب تری در عکس خواهید داشت اما اگر شما از خلاقیت لازم برخوردار نیستید نگران نباشید زیرا می‌توانید با تمرین زیاد این خلاقیت را به دست آورید و از محیط اطراف خود برای چیدمان الهام بگیرید.

 

 

 

توجه به رنگ برای چیدمان در عکاسی

 1. توجه به رنگ: رنگ از اصلی ترین عوامل در زیبایی چیدمان عکاسی به شمار می‌آید چون رنگ‌ها می‌توانند احساسات را به بیننده منتقل کنند و در او حس‌های متفاوتی به وجود آورند به همین خاطر همواره تلاش کنید رنگ‌های مناسب را در چیدمان عکس خود انتخاب کنید.

 

 

آموزش آسان چیدمان در عکاسی

با توجه به گفته‌های بالا اگر می‌خواهید به چیدمان در عکاسی تبلیغاتی را به صورت حرفه ای آموزش ببینید اما نمی‌دانید چگونه می‌توان این آموزش‌ها را دریافت کرد در این قسمت پاسخ سوال خود را خواهید یافت.

پاسخ به این پرسش بسیار راحت است چون شما می‌توانید به دو روش از آموزش‌های چیدمان در عکاسی استفاده کنید تا عکس‌های جذاب و دوست داشتنی خود را ثبت کنید.

 

 

این روش ها به صورت زیر است:

 • روش حضوری: این روش به این صورت است که شما باید آموزشگاه و فرد با مهارتی را در این حوزه پیدا کنید و در کلاس‌های وی ثبت نام نمایید تا به صورت حضوری و عملی آموزش‌های لازم را در این حوزه فرا بگیرید البته این روش سختی‌های خود را دارد زیرا پیدا نمودن عکاس حرفه ای که کلاس چیدمان در عکاسی را برگزار کند کاری سخت و مشکلی است.
 • روش غیرحضوی: روش غیرحضوری سختی‌های روش بالا یعنی همان روش حضوری را نخواهد داشت و شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز این آموزش‌ها را دریافت کنید زیرا عکاسان با تجربه برای فراهم کردن راحتی متقاضیان علم و تجربه خود را در قالب پک و یا کلیپ‌های آموزشی در اختیار علاقه مندان قرار داده اند از این رو تنها کافیست به سایت‌های معتبر و شناخته شده در این زمینه مراجعه کنید و این پک‌های آموزشی را به راحتی تهیه نمایید تا در مدت زمان کوتاهی به مهارت کافی در چیدمان عکاسی برسید و عکس های حرفه ای بگیرید.

 

بنابراین با انتخاب یکی از دو روش گفته شده به راحتی تمام نکات و فنون مربوط به چیدمان را به خوبی فرا خواهید گرفت البته دقت داشته باشید که استفاده از این پک‌های آموزشی زمانی موثر خواهد بود که تکرار و تمرین فراوان داشته باشید زیرا همانطور که میدانید برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای باید تلاش و تمرین فراوان داشته باشید چون در غیر اینصورت آموزش‌های فرا گرفته بیهوده خواهند شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *